from here to reality
Blog > Komentarze do wpisu

Nic zgoła nowego nie ma pod słońcem

6 maja 2010 roku bloger Stary Wiarus zasugerował, że przyczyną katastrofy smoleńskiej mógł być wybuch ładunku termobarycznego: 

Jako niepoprawny sceptyk, nihilista i oszołom uważam, że zarówno (niedostępne nam jeszcze na razie) szczątki samolotu jak i przedmioty znalezione na miejscu wypadku oraz zwłoki ofiar mogłyby potwierdzić lub wykluczyć hipotezę eksplozji wolumetrycznej w kabinie pasażerskiej, która jest zgodna z widocznym na zdjęciach stanem wraku oraz pogłoskami na temat stanu zwłok.

(...)

Czy te zwłoki, które przetrwały mniej więcej w całości, prześwietlono? Eksplozja termobaryczna zabija bardzo charakterystycznym mechanizmem 'blast injury' obejmującym m.in obrażenia płuc wywołane skokowym wzrostem ciśnienia w pomieszczeniu do ponad 3MPa. Te obrażenia płuc mają bardzo charakterystyczny obraz radiologiczny na zdjęciach rentgenowskich klatki piersiowej, zwany 'butterfly', czyli motylem. Najbardziej kompetentna w ocenie diagnostycznej takich zdjęć jest medycyna izraelska, z powodu dużego doświadczenia z ofiarami terrorystycznych zamachów bombowych w miejscach publicznych. Wystarczy wysłać zdjęcia rentgenowskie z prośbą o opinię. Czy oszacowano temperaturę, jaka działała na spalone zwłoki? Medycyna sądowa ma na to rozmaite sposoby. Pożar paliwa lotniczego osiąga 900-1100 stopni Celsjusza, eksplozja termobaryczna ma 2500-3000 stopni i bardzo wysoki gradient wzrostu temperatury.

Dwa miesiące później inny bloger z Salonu24, Free Your Mind nazwał cytowany wyżej tekst "kanonicznym" i dostarczył dalszych argumentów za teorią bomby termobarycznej. 

Nawiązując do kanonicznego tekstu Starego Wiarusa, chciałbym pewne kwestie uzupełnić i podkreślić, ponieważ 1) pojawia się coraz więcej bardzo ważnych informacji i zważywszy na to 2), że p. Beata Gosiewska zdecydowała się na ekshumację zwłok Jej Męża śp. Przemysława. Opisywana przez dzisiejszy „Nasz Dziennik” kwestia tego, że niektóre mundury wojskowych zabitych 10 kwietnia przetrwały w stanie o wiele lepszym niż ciała, na pewno do tych niezwykle cennych informacji należy (zwłaszcza w kwestii tego, co się działo po katastrofie), ale ja zwróciłem uwagę na ustalenie dotyczące tego, że najlepiej zachowały się ciała osób w salonce i w pobliskich dwóch pomieszczeniach, zaś najgorzej w części samolotu bliżej ogona. Wnioskować by można stąd, że do eksplozji doszło właśnie w niej (o ile, rzecz jasna, doszło tylko do odpalenia jednego ładunku, a nie kilku, bo to także sprawa do ustalenia przez śledczych).

10 kwietnia 2017 r. Podkomisja ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego Pod Smoleńskiem prezentuje swoją wersję zdarzeń. 

W wyniku przeprowadzonych eksperymentów możemy powiedzieć, że najbardziej prawdopodobną przyczyną eksplozji był ładunek termobaryczny inicjujący silną falę uderzeniową. Fala ta niszczyła napotkane przeszkody, rozrywała kadłub samolotu, wyrzucała na zewnątrz fotele i ciała ofiar oraz zrywała z nich ubrania. Czy tak właśnie stało się w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r.

Ziarno zasiane w blogosferze po latach wzeszło i urosło do rangi doktryny państwowej. Czuję się jak jedna z karykatur naukowca stworzonych na potrzeby "2012" (tej obrzydliwej i zaraz zabawnej szmiry Emmericha), gdy mówi

My God. All our scientific advances, our fancy machines...  The Mayans saw this coming thousands of years ago.

poniedziałek, 10 kwietnia 2017, asmoasmo

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
tentelemach
2017/04/17 02:38:25
Trafne spostrzeżenie, ale. Badania archeologiczne na terenach zasiedlanych 7 lat temu przez populację psychiatryka wydają się być (imho, naturalnie) pozbawione sensu. Tam nawiedzeni napisali wówczas wszystko, w związku z tym wszystko można obecnie znaleźć. Tak że nie ma chyyba powodu do retrospektywnego dyskomfortu.
-
Gość: Jarosław Kowalczyk, *.cnet.gawex.pl
2017/04/18 13:33:57
Niezłe przemyślenia.